خانه خودرو مبهم بودن حضور فیات - کرایسلر در ایران
خانه خودرو مبهم بودن حضور فیات - کرایسلر در ایران

آموزش

رازهای موفقیت برخی در اینستاگرام چیست؟

برخی در اینستاگرام بسیار موفق هستند و درآمدهای بسیار خوبی را نیز نصیب خود کرده‌اند و همین مسئله سبب شده که خیلی...

چگونه پسورد خود در ویندوز 10 را ریکاوری کنیم؟

پلتفرم ویندوز 10 در حال حاضر پرطرفدارترین سیستم عامل کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها است و قابلیت‌های بالای این سیستم عامل آ‌ن را به...

فایل‌های از دست رفته کامپیوتر را با EaseUS Data Recovery بازیابی کنید

گاهی اوقات پیش می‌آید که در کامپیوتر خود به صورت سهوی فایلی را حذف می‌کنید، در صورتی که هیچگونه قصدی برای حذف...

3 راه آسان برای وصل شدن وای فای ویندوز 10

گاهی اوقات پیش می‌آید که به علت نبود درگاه اترنت، شما مجبور هستید که از اتصال وای فای برای داشتن اینترنت استفاده...

آموزش آسان پیدا کردن ورژن و بیلد ویندوز 10

یکی از مواردی که بسیاری از کاربران ویندوز 10 خواهان یافتن آن هستند، ورژن و بیلد ویندوز می‌باشد که ما امروز تصمیم...

مبهم بودن حضور فیات – کرایسلر در ایران

- آگهی -

هفته گذشته بود که هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، از ادامه دار بودن مذاکرات با فیات کرایسلر  (ایتالیایی-آمریکایی) خبر داد. در حالی او این خبر را اعلام کرد که یک سال از اعلام رسمی حضور فیات در ایران می گذرد و همچنان موانعی بر سر راه این حضور وجود دارد.

اسفند ماه سال گذشته، مدیرعامل ایران خودرو، در نشستی خبری، فیات کرایسلر را به عنوان شریک چهارم ایران خودرو معرفی کرد و گفت که این شرکت به عنوان شریک اصلی آبی های جاده مخصوص در نظر گرفته خواهد شد.

او در حالی این صحبت را می کرد که چند هفته پیش از آن هیأت بلندپایه اقتصادی ایتالیا، در نخستین سفر پسابرجامی به ایران از تولید خودروی مشترک با خودروسازان ایرانی سخن گفته بود. اما نام فیات کرایسلر در طول زمان کمرنگ شد و خبر تازه ای از نحوه مشارکت او با ایران خودرو منتشر نشد.

این بی خبری به حدی بود که منتفی شدن گزینه فیات برای شراکت با ایران خودرو، تبدیل به محتمل ترین گزینه شده بود. در این شرایط اما مدیرعامل ایران خودرو، بار دیگر از ادامه مذاکرات با این شرکت دو رگه سخن گفته، تا نشان دهد نام فیات فقط یک بازی رسانه ای برای امتیاز گرفتن نبوده است. اما چرا هنوز بعد از یک سال فیات نتوانسته در بازار ایران برای تولید خودرو پا بگذارد؟

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو، در پاسخ به این پرسش می گوید: «نیامدن فیات به ایران دلیلی کاملاً سیاسی دارد. فیات صاحب شرکت آمریکایی کرایسلر است، بنابراین یک شرکت آمریکایی- ایتالیایی محسوب می شود که موانع سیاسی برای حضور در ایران دارد. برای برطرف شدن این مانع نیز باید منتظر سیاست های آقای ترامپ در قبال ایران بمانیم تا برنامه ریزی های فیات برای حضور در ایران نیز مشخص شود.»

حسن کریمی سنجری، کارشناس صنعت خودرو نیز با اعتقاد به اینکه سیاست های دولت آمریکا در قبال ایران، مانع از حضور این شرکت در ایران شده است، بیان می کند: «فیات ایتالیایی، در بحران خودروسازی کرایسلر به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های آمریکا، بخشی از سهام این شرکت را خریداری کرد، بنابراین فیات اکنون یک شریک آمریکایی دارد که به دلیل سیاست های آمریکا نمی تواند به راحتی در ایران حضور پیدا کند، اما اگر بحث خرید هواپیما از شرکت بویینگ به نتیجه برسد، می توان آن را به عنوان چراغ سبزی برای حضور فیات در ایران در نظر گرفت.»

تحول با خودروهای ارزان قیمت فیات؟

فیات کرایسلر، یکی از ۱۰ خودروساز بزرگ در کلاس جهانی است که حضورش از جهت دارا بودن خودروهای ارزان قیمت می تواند برای بازار ایران خوب باشد. همچنین فیات کمی با سایر شرکای خودروسازان بزرگ ایران متفاوت است، چه از جهت ملیت و چه از سبد محصولاتی که در دست دارد. اکنون پرسش اینجاست که حضور این خودروساز در ایران، چه تأثیری بر بازار خودرو و شرایط رقابت خواهد داشت؟

کریمی سنجری در این زمینه اظهار می کند: «گروه FCA که شرکت فیات به عنوان ششمین خودروساز بزرگ دنیا با فروشی بالغ بر ۸۰ میلیارد یورو در سال، مهم ترین عضو آن است که شامل مجموعه ای از برندهای بزرگ دنیای خودرو نظیر فیات، کرایسلر، مازراتی، فراری، دوج، جیپ، لانچیا و آلفارومئو است که هرکدام به عنوان بخشی از این زیرمجموعه و با مدیریت ایتالیایی به تولید خود در نقاط مختلف دنیا ادامه می دهند. در میان این گروه، فیات شرکتی است که بیشترین سرمایه گذاری خود را در خارج از ایتالیا انجام داده به طوری که آمریکای لاتین یکی از بزرگ ترین مراکز سرمایه گذاری این شرکت چند ملیتی محسوب می شود. فیات در مکزیک دو خط تولید احداث کرده و نقش پررنگی در توسعه صنعت خودروسازی این کشور توسعه نیافته ایفا کرده است. برزیل هم بخشی از توسعه خود در صنعت خودرو را به فیات مدیون است. در واقع تجارت خودرو در دنیا این روزها بسیار پیشروتر از سایر صنایع، نقش مهمی در ارتقای سطح رفاه و توسعه یافتگی کشورها ایفا می کند و در این بین فیات به عنوان شرکتی مطرح است که ید طولایی در واگذاری حق امتیاز به شرکت ها و کشورهای مختلف بدون در نظر گرفتن سیاست های محلی آنها دارد.»

او ادامه می دهد: «با این توضیحات به نظر می رسد انتخاب شرکت فیات به عنوان یک شریک تجاری، اقدامی استراتژیک و حساب شده است. به ویژه آنکه در میان خودروسازان بزرگ دنیا فیات شرکتی قابل اتکا به لحاظ پایداری در شراکت مطرح است و تقریباً در تمام مناطق ذکر شده، حضوری مؤثر و فعال دارد. اما برای آنکه این انتخاب منجر به مشارکتی پایدار با تکیه بر مزیت های بازار و توانمندی های صنعت خودروسازی ایران شود، متولیان این صنعت باید به اهمیت نقش بازار ایران در توسعه استراتژی های مالی شرکت های بزرگ خودروساز دنیا واقف باشند.»

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان فیات، تصریح می کند: «فیات دارای خودروهای ارزان قیمت یا به عبارتی زیر ۵۰ میلیون تومان است که این خودروها توانسته اند در بازار ترکیه و چین موفق عمل کنند. بازار ایران نیز تشنه محصولاتی با این طبقه قیمتی است که به نظر می رسد فیات می تواند با حضورش این خلا را جبران کند.»

فربد زاوه، اما اعتقاد دیگری دارد. او معتقد است: «حضور فیات با شراکت با خودروسازان دولتی ایران تأثیری در بازار ایران نخواهد داشت چرا که علاوه بر فیات، رنو هم دارای خودروهای ارزان قیمت بوده اما به دلیل نظام تعرفه ای و ساختاری خودروسازان و نبود تمایل در آنها برای نوسازی خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان، خودروهای ارزان رنو، در ایران با قیمتی گزاف به فروش می رسند. بنابراین به نظر نمی رسد فیات هم بتواند خودروهای ارزان قیمت خود را با قیمت واقعی در بازار ایران تولید کرده و بفروشد.»
او می افزاید: «فیات به عنوان یکی از خودروسازان موفق جهانی، در شرایطی می تواند در بازار ایران تأثیرگذار باشد که با مشارکت بخش خصوصی صنعت خودرو یا به صورت مستقل در ایران حضور پیدا کند.»

قصه فیات کرایسلر دو رگه، برای حضور در ایران بسیار طولانی شده و به نظر می رسد با نامعلوم بودن سیاست های دولت آمریکا در قبال ایران طولانی تر نیز خواهد شد، مگر اینکه فیات به صورت یک شرکت مستقل، دل به دریا بزند و فارغ از مشخص شدن سیاست های دولت جدید و عجیب آمریکا، پا به ایران بگذارد.

- آگهی -

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

یک × سه =

آخرین اخبار

ساعت Watch GT2 Pro و هدفون FreeBuds Pro هواوی رونمایی شدند

هواوی دقیقاً پس از معرفی نسخه دوم سیستم عامل خود HarmonyOS 2.0 و رابط کاربری جدید EMUI 11 لوازم جانبی هوشمند جدید...

آغاز سومین مرحله فروش فوق‌العاده ایران خودرو

ایران خودرو به منظور تامین نیاز مشتریان، در سومین مرحله فروش فوق‌العاده، پنج محصول را عرضه کرده است. این طرح از روز...

هواوی، ال جی و سامسونگ را به عنوان تأمین کننده نمایشگر از دست می‌دهد

هواوی در وضع بدی قرار گرفته و ایالات متحده عملا این شرکت چینی را به گوشه رینگ برده و هر لحظه ضربه‌ای...

ریزر 5G رونمایی شد؛ 1399 دلار برای دومین گوشی تاشو موتورولا

موتورولا از گوشی تاشو جدید خود با نام ریزر فایو جی / Razr 5G پرده برداشت. همانطور که از نامش پیداست،...

ایکس باکس سری ایکس در 20 آبان با قیمت 500 دلاری وارد بازار می‌شود

نسل بعدی کنسول‌ها به زودی در قفسه فروشگاه‌ها دیده خواهند شد و ما می‌توانیم ببینیم نسل جدید کنسول‌ها چه توانایی و قدرتی...

مقایسه

مقایسه سرعت و عملکرد ردمی نوت 9 شیائومی با گلکسی A21s سامسونگ

روز گذشته از مشکلات گوشی گلکسی A21s سامسونگ نوشتیم و عنوان داشتیم که گزینه بهتری نیز پیش روی شماست و آن ردمی...

مقایسه سرعت گلکسی A31 سامسونگ با ردمی نوت 9S شیائومی

به تازگی دو اسمارتفون گلکسی A31 سامسونگ و ردمی نوت 9S شیائومی وارد بازار موبایل کشور شده‌اند و تقریبا از قیمت یکسانی...

مشخصات، قیمت، گالری تصاویر و مقایسه سایپا شاهین

بعد از کش و قوس‌های فراوان بالاخره خودرو سدان شاهین (رهام سابق) در سبد پیش فروش یکساله سایپا قرار گرفت و قرار...

پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس سری ایکس؛ کدام قدرتمندتر هستند؟

همانگونه که پیش بینی می‌شد، سونی فقط منتظر این مسئله بود تا مایکروسافت مشخصات ایکس باکس سری ایکس را فاش کند تا...

مقایسه سرعت گلکسی A71 سامسونگ با نوا 5T هواوی

زمان زیادی از ورود دو گوشی گلکسی A71 سامسونگ و نوا 5T هواوی به بازار ایران نمی‌گذرد. شاید برای بسیاری از کاربرانی...

مقایسه سرعت گلکسی A51 سامسونگ با Y9s هواوی

گلکسی A51 و Y9s دو گوشی میان رده‌ی جدید هستند که به تازگی از سوی دو کمپانی مشهور جهان یعنی سامسونگ و...

اسنپدراگون ۸۶۵ در مقابل اسنپدراگون ۸۵۵؛ چه تغییراتی حاصل شده است؟

کوالکام جدیدترین پردازنده پرچمدار خود را با عنوان اسنپدراگون 865 در اجلاس سالانه فناوری خود که در هاوایی برگزار می‌گردد، رونمایی کرد....