معاون وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت موبایل در دوره شیوع کرونا افت شدیدی کرده بود 1

معاون وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت موبایل در دوره شیوع کرونا افت شدیدی کرده بود

سرعت اینترنت از مواردی است که همواره برای کاربران دغدغه بوده و یکی از فاکتورهای کیفی خدمات اینترنتی محسوب می‌شود. طبق آمار وب‌سایت Speedtest که شاخص‌های جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می‌کند، در ماه ژانویه سال 2020، همچنین اینترنت موبایل ایران با متوسط سرعت دانلود ۲۷.۵۳ مگابیت‌ بر ثانیه در رتبه 70 قرار داشت، همچنین در بخش اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ایران با متوسط سرعت دانلود 18.41 مگابیت‌ بر ثانیه، جایگاه 122 جهانی را کسب کرده بود.

اما در ماه مارس، متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران 22.72 مگابیت‌برثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل، 10.97 مگابیت‌برثانیه است که رتبه ایران را به 79 از میان 141 کشور رسانده، در حوزه اینترنت ثابت، متوسط سرعت دانلود در ایران، 10.10 مگابیت‌ بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود 5.68 مگابیت‌ بر ثانیه است که رتبه ایران را به 153 از میان 176 کشور رسانده است. گزارش کامل را اینجا بخوانید.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با بیان اینکه در ایام کرونا، مصرف اینترنت افزایش پیدا کرد، افزود:

ما در ابتدای کرونا، ابتدا یک افت کیفیت شدید داشتیم. در حوزه موبایل میانگین سرعت اینترنت ما پیش از این حدود 11 مگابیت‌ بر ثانیه بود، در دوره کرونا در مواردی به 5 مگابیت‌ بر ثانیه هم رسیدیم، مخصوصا در شهرهای بزرگ که ترافیک بالا بود. با اقداماتی که انجام دادیم، سرعت را به حدود 9 مگابیت‌ بر ثانیه رساندیم که البته هنوز هم به قبل نرسیدیم.

وی ادامه داد: یک بخشی از این اقدامات، نیاز به تقویت شبکه داشت و بخشی هم بحث دسترسی از طریق رادیو و باندهای فرکانسی بود. برای این کار یا باید تعداد BTSهایمان را دو برابر می‌کردیم، اما در کوتاه‌مدت امکان ندارد که ظرفیت BTS را چند برابر کنیم. همین الان هم در تهران برای BTS زدن مشکل داریم، چون هم مردم معارضند هم دریافت مجوزهای لازم سخت است. اما در نهایت با اقداماتی که انجام شد از جمله اشتراک‌گذاری فرکانس توانستیم سرعت را بهبود دهیم و تا حدود قبل برسانیم.

فلاح جوشقانی با اشاره به افت کیفیت در حوزه اینترنت ثابت، اظهار کرد: به دلیل افزایش ظرفیت و به خصوص برای اینکه بتوانیم بار شبکه موبایل را هم کم کنیم، ارائه بسته‌های رایگان هم باعث شد ترافیک بیشتر شود و افت کیفیت ایجاد شد. با اقداماتی از جمله افزایش ظرفیت انتقال در شبکه و کمک مخابرات در مراکز مختلف که تراکم ترافیکی بود، ظرفیت‌ها افزایش یافت و اکنون حوزه فیکس هم به قبل از شرایط قبلی رسیده است. زمانی میانگین سرعت هشت مگابیت‌برثانیه بود و الان به حدود هفت رسیده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین خاطرنشان کرد: چنین مواردی قطعا در رتبه ما در بین‌الملل تاثیر داشته و رتبه ما را در دنیا پایین آورده است. با اقداماتی که انجام گرفته هم ممکن است به قبل از شرایط کرونا نرسیم اما به چیزی که بوده بیشتر نزدیک‌ خواهد شد.

منبعisna
معاون وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت موبایل در دوره شیوع کرونا افت شدیدی کرده بود 3 معاون وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت موبایل در دوره شیوع کرونا افت شدیدی کرده بود 4 معاون وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت موبایل در دوره شیوع کرونا افت شدیدی کرده بود 5

عناوین تازه

اقدام بزرگ ترامپ علیه توئیتر در راه است

کیلی مک انانی سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه یک فرمان اجرایی درباره شبکه‌های اجتماعی...

مانیتور Display 1A ردمی با قیمت بسیار ارزان رونمایی شد

برند ردمی (زیر مجموعه شرکت شیائومی) حالا خود را در حدی می‌‌بیند که به هر شاخه‌ای بپرد. این شرکت از موبایل به...

کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده کذب است

قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور...

اگزینوس 880 سامسونگ مجهز به مودم 5G یکپارچه رونمایی شد

به نظر می‌رسد که تولیدکنندگان موبایل عمده برنامه‌های خود برای سال 2020 را بر عرضه گوشی‌های میان رده 5G گذاشته‌اند. گوشی‌هایی که...

ریلمی ایکس 50 پرو پلیر رونمایی شد؛ سیستم HyperBoost 3.0 و دوربین چهارگانه

ریلمی (زیر مجموعه شرکت اوپو) در حال برگزاری یک رویداد ویژه است و از این رویداد فعلا یک گوشی بیرون آمده که...

این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

5 × پنج =