کوچ یک میلیونی کاربران اینترنت خانگی به اینترنت موبایل در کشور

- آگهی - کوچ یک میلیونی کاربران اینترنت خانگی به اینترنت موبایل در کشور 3

آخرین آمار و اطلاعات بخش ICT که مربوط به پایان سال 1398 است و از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده نشان می‌دهد که طی یک سال اخیر، بیش از یک میلیون کاربر اینترنت ثابت خانگی از داشتن این سرویس انصراف داده و به سمت استفاده از اینترنت موبایل رفته‌اند.

بر اساس این آمار، هم اکنون 78 میلیون و 16 هزار و 433 نفر در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند که از این میان 68 میلیون و 992 هزار و 115 نفر مشترک اینترنت موبایل و 9 میلیون و 24 هزار و 318 نفر مشترک اینترنت ثابت خانگی هستند.

این در حالی است که در پایان سال 1397 بالغ بر 64 میلیون و 137 هزار و 112 نفر مشترک اینترنت موبایل بودند و شمار مشترکان اینترنت ثابت نیز در سال 1397 حدود 10 میلیون و 381 هزار و 483 نفر اعلام شده بود.

این آمار نشان می‌دهد که تا پایان سال 1397 حدود 74 میلیون و 518 هزار نفر در ایران کاربر اینترنت بودند که در یک سال گذشته 4 میلیون مشترک به این آمار افزوده شده است. با این وجود بررسی‌ها از کاهش شمار مشترکان اینترنت ثابت خانگی حکایت دارد. به نحوی که بیش از یک میلیون نفر در یک سال از مصرف اینترنت ثابت منصرف شده و به سمت اینترنت موبایل رفته‌اند.

این در حالی است که هزینه اینترنت موبایل به مراتب از اینترنت ثابت گران‌تر است اما به دلیل کیفیت نامناسب اینترنت ثابت و کندی سرعت، کاربران ترجیح می‌دهند از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده کنند.

این انتقاد از سوی کارشناسان مطرح می‌شود که به دلیل عدم تخصیص درست منابع و عدم به‌روزرسانی تجهیزات شبکه، مردم از شبکه باکیفیت و ارزان وای‌فای خانگی محروم و مجبور به خرید اینترنت گران موبایل هستند. این در حالی است که اینترنت ارزان خانگی معیار پیشرفت و توان ارتباطی یک کشور محسوب می‌شود اما به دلیل ضعف موجود در زیرساخت این سرویس، مردم مجبور به استفاده از اینترنت موبایل با هزینه گران شبکه موبایلی هستند.

پیش از این نیز وزیر ارتباطات در یک نظرسنجی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطرح کرده بود، از تمایل کاربران برای استفاده از اینترنت ثابت خانگی با خبر شد. کاربران در پاسخ به سوال آذری جهرمی در نظرسنجی که قیمت کدام اینترنت (خانگی یا 4G) برای شما مناسب‌تر است، اعلام کردند که 75 درصد تمایل به اینترنت خانگی و 25 درصد تمایل به مصرف اینترنت 4G دارند.

بر این اساس وزیر ارتباطات وعده داده که «در سال پیش رو با تمام توان شبکه اینترنت خانگی را گسترش می‌دهیم و میلیون‌ها اشتراک جدید خانگی با کمترین کاغذبازی اداری و در کمترین زمان ممکن (48 ساعت از ثبت درخواست تا راه اندازی در منزل) برقرار شده و با VDSL سرعت اینترنت خانگی فعلی را چهار برابر خواهیم کرد.»

مطابق آمار رگولاتوری ضریب نفوذ اینترنت در کشور تا پایان سال 1398 به حدود 93.91 درصد رسیده که از این میان سهم نفوذ اینترنت ثابت 10.86 درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل 83.05 درصد برآورد می‌شود.

این در حالی است که ضریب نفوذ اینترنت در پایان سال 1397 حدود 90.78 درصد بود که سهم نفوذ اینترنت ثابت 12.65 درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل 78.14 درصد اعلام شده بود.

به این ترتیب با وجود افزایش 3 درصدی ضریب نفوذ اینترنت در یک سال، شاهد کاهش حدود 2.5 درصدی ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور هستیم.

طبق این آمار، 88.43 درصد کاربران برای اتصال به اینترنت از فناوری 3G و 4G استفاده می‌کنند. 9.47 درصد تکنولوژی مربوط به XDSL را در اختیار دارند. 1.52 درصد کاربران از اینترنت ثابت TDLTE بهره مند هستند و کمتر از یک درصد کاربران نیز مشترک اینترنت وای‌فای و یا اینترنت فیبرنوری FTTX هستند.

- آگهی - کوچ یک میلیونی کاربران اینترنت خانگی به اینترنت موبایل در کشور 4
منبعmehrnews

عناوین تازه

شیائومی از تلویزیون Mi TV Master با پنل 4K OLED پرده برداشت

بازار تلویزیون بیشتر و متنوع‌تر می‌شود، اما شیائومی دیروز یادآوری کرد که برنامه‌های بزرگی را برای بخش پریمیوم با معرفی تلویزیون 65...

سونی عرضه چهار بازی جدید برای پلی استیشن 5 را تایید کرد

طی یک پستی وبلاگی که در پایگاه اینترنتی پلی استیشن ایالات متحده منتشر شده، شاهی یوشیدا / Shuehei Yoshida رئیس PlayStation indies...

قیمت اینترنت موبایل به قبل از گرانی بر می‌گردد

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از اصلاح قیمت بسته‌های اینترنت به قبل از گرانی دو روز گذشته خبر داد و گفت: به...

وان پلاس از تلویزیون‌های 43Y1،55U1 و 32Y1 پرده برداشت

نزدیک به یک سال پس از معرفی اولین تلویزیون خود، شرکت وان پلاس / OnePlus از سه تلویزیون دیگر در بازار هند...

آنر X10 Max معرفی شد؛ نمایشگر 7.09 اینچی مبتنی بر فناوری ماتریکس RGBW

31 اردیبهشت ماه آنر گوشی X10 را معرفی کرد و حالا یک نسخه جدید به آن افزوده که X10 Max نام دارد....

این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

9 + یک =